fbpx

På Hvitfeldtska bodde vi

  •  Nils Petter Löfstedt
  •  Dokumentär
  •  74 min
  •  Sverige

EU-toppmötet i Göteborg 2001. Nils Petter Löfstedt har med sig sin kamera och en dröm om att bli fotograf. Han bor med sin vän på Hvitfeldtska gymnasiet som används som övernattning för tillresta.

På morgonen spärrar polis av skolan. Tio timmar senare är dramat över och 459 personer grips. Gömt i en kastrull på skolgården ligger 15 rullar exponerad svartvit film. Nu, tjugo år senare söker Nils Petter upp några av de som fastnat på hans bilder. Det som fick namnet Göteborgskravallerna har satt djupa spår och flera av dem har inte pratat om det som hände. Förrän nu.

Visningar

Vecka 29
torsdag 17 juli18:30 (salong 1) Biljetter
söndag 20 juli20:30 (salong 1) Biljetter

Filminfo

OriginaltitelPå Hvitfeldtska bodde vi
GenreDokumentär
LandSverige
RegissörNils Petter Löfstedt
Längd74 min
ÅldersgränsFrån 11 år
Språk talSvenska
Språk textSvenska
Premiär21 april 2023

Ingår i serie:

Filmfrossan 2025: EN ANNAN VÄRLD ÄR MÖJLIG

Årets Filmfrossa bjuder på 21 utvalda filmer som får oss att känna hopp, solidaritet, handlingsriktad vrede och förundran inför Människan. Två filmvisningar dagligen 4 - 24 juli.